March 11, 2023

Zapraszamy na trzecie Biuro Rozkmin! (16/03 o 19:00 na MS Teams)

Source

Biuro Rozkmin: Karaoke i plażing — po co nam zapożyczenia?

16 marca (czwartek), 19:00

Doktoranckie Koło Naukowe NEOlinguists 🤓 serdecznie zaprasza studentki i studentów Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na trzecie spotkanie Biura Rozkmin, które stanowić ma dla społeczności studenckiej, po pierwsze, możliwość bliższego zapoznania się z zagadnieniami akademickimi i naukowym życiem Uniwersytetu, po drugie, szansę na uzyskanie pomocy we własnych staraniach, poszukiwaniach, badaniach, oraz po trzecie, okazję do podzielenia się swoimi rozkminami.

Tak, długo nas nie było, ale po długiej przerwie powracamy do was z super ciekawym tematem, jakim jest kontakt językowy, a dokładniej jego skutek, czyli wszystkim dobrze znane zapożyczenia. Choć pewnie każdy kojarzy ten termin, ✨zapożyczenia✨, to jego przykłady często pozostają niezauważone w życiu (a dokładniej języku) codziennym i nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele obcojęzycznych słów nas otacza. Jednak czy języki zapożyczają tylko słowa? 🤔 Czy mogą od siebie pożyczać ubrania? 🤔 Co łączy japońskiego szoguna i amerykańskiego potentata? 🤔 Czemu fighting ma etymologię koreańską, a smalec nie jest wcale taki polski, jakby się mogło nam wydawać? 🤔 Na te pytania — i te trochę nudniejsze, takie jak czym różnią się językowe kontrybucje i zanieczyszczenia od zapożyczenia 🤔 —, odpowiemy sobie wszyscy razem w najbliższy czwartek.

O kontakcie językowym i jego skutkach opowie wam przewodnicząca naszego koła, Joanna Ryszka, a po swoich opowieściach, wraz z pozostałymi członkami Koła, chętnie wysłucha i Was! 🤩

Szczegóły na stronie wydarzenia

Mamy nadzieję, że się zobaczymy i trochę razem pokminimy 🧐