March 2023

Zapraszamy na czwarte Biuro Rozkmin! (06/04 o 19:00 na MS Teams)

Source

Discourse in Sociology — Jak o nas mówią gdy nas nie ma i jak to na nas wpływa?

6 kwietnia (czwartek), 19:00

Doktoranckie Koło Naukowe NEOlinguists serdecznie zaprasza studentki i studentów Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na czwarte spotkanie Biura Rozkmin, które stanowić ma dla społeczności studenckiej, po pierwsze, możliwość bliższego zapoznania się z zagadnieniami akademickimi i naukowym życiem Uniwersytetu, po drugie, szansę na uzyskanie pomocy we własnych staraniach, poszukiwaniach, badaniach, oraz po trzecie, okazję do podzielenia się swoimi rozkminami.

Idziemy jak burza i zapraszamy was na kolejne spotkanie, podczas którego pomówimy sobie o bardzo przyziemnej rzeczy, bo o mówieniu, tylko w trochę bardziej naukowy sposób.
Tytułowy dyskurs (ang. discourse) to bardzo ładny termin, który dla niektórych jest synonimem dialogu, a dla innych jakimkolwiek przykładem komunikacji. Nasza przewodnicząca, mgr Joanna Ryszka, postara się przedstawić wam kilka najważniejszych definicji tego tajemniczego słowa oraz objaśnić jego rolę w badaniach socjologicznych — czyli takich gdzie to człowiek gra pierwsze skrzypce.
Brzmi nudno? To może inaczej: będzie trochę teorii, a potem pomówimy o plotkach oraz o tym, jak jedno słowo może zmienić całą historię (w tym uratować komuś życie).
Lepiej? No to mamy nadzieję, że do zobaczenia!

Ale pamiętajcie! Biuro Rozkmin to miejsce do dialogu, więc po swoich opowieściach, mgr Joanna Ryszka, wraz z pozostałymi członkami Koła, chętnie wysłucha i Was!

Szczegóły na stronie wydarzenia

Mamy nadzieję, że się zobaczymy i trochę razem pokminimyczwarte

Zapraszamy na trzecie Biuro Rozkmin! (16/03 o 19:00 na MS Teams)

Source

Biuro Rozkmin: Karaoke i plażing — po co nam zapożyczenia?

16 marca (czwartek), 19:00

Doktoranckie Koło Naukowe NEOlinguists 🤓 serdecznie zaprasza studentki i studentów Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na trzecie spotkanie Biura Rozkmin, które stanowić ma dla społeczności studenckiej, po pierwsze, możliwość bliższego zapoznania się z zagadnieniami akademickimi i naukowym życiem Uniwersytetu, po drugie, szansę na uzyskanie pomocy we własnych staraniach, poszukiwaniach, badaniach, oraz po trzecie, okazję do podzielenia się swoimi rozkminami.

Tak, długo nas nie było, ale po długiej przerwie powracamy do was z super ciekawym tematem, jakim jest kontakt językowy, a dokładniej jego skutek, czyli wszystkim dobrze znane zapożyczenia. Choć pewnie każdy kojarzy ten termin, ✨zapożyczenia✨, to jego przykłady często pozostają niezauważone w życiu (a dokładniej języku) codziennym i nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele obcojęzycznych słów nas otacza. Jednak czy języki zapożyczają tylko słowa? 🤔 Czy mogą od siebie pożyczać ubrania? 🤔 Co łączy japońskiego szoguna i amerykańskiego potentata? 🤔 Czemu fighting ma etymologię koreańską, a smalec nie jest wcale taki polski, jakby się mogło nam wydawać? 🤔 Na te pytania — i te trochę nudniejsze, takie jak czym różnią się językowe kontrybucje i zanieczyszczenia od zapożyczenia 🤔 —, odpowiemy sobie wszyscy razem w najbliższy czwartek.

O kontakcie językowym i jego skutkach opowie wam przewodnicząca naszego koła, Joanna Ryszka, a po swoich opowieściach, wraz z pozostałymi członkami Koła, chętnie wysłucha i Was! 🤩

Szczegóły na stronie wydarzenia

Mamy nadzieję, że się zobaczymy i trochę razem pokminimy 🧐

mgr Karolina Kmita

Karolina Kmita graduated in English philology at the Faculty of Humanities at the University of Silesia. Her academic interests revolve around Anglophone Nigerian literature of the 21st century, quest studies and portrayals of corporeality in literature from a post-humanist perspective. In January 2023, she was the organiser of the student conference “Meet with UŚ: Students’ Research Forum.” She has previously participated in initiatives such as the Student Research Festival and the academic conference entitled “Writing as Resistance and Transgression: Gender, Poetics and Activism in Post-World War II Literature in English”, organised at the University of Wrocław. She also contributed to the book exchange organised at the Faculty of Humanities (Sosnowiec) to raise money to help animals in need.

PL

Karolina Kmita – absolwentka filologii angielskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół anglojęzycznej literatury nigeryjskiej XXI wieku, quest studies oraz portretów cielesności w literaturze w ujęciu post-humanistycznym. Organizatorka studenckiejkonferencji “Meet with UŚ: Students’ Research Forum.” W przeszłości uczestniczyła w takich inicjatywach jak Student Research Festival oraz w konferencji naukowej zatytułowanej “Writing as Resistance and Transgression: Gender, Poetics and Activism in Post-World War II Literature in English” organizowanej przez Uniwersytet Wrocławski. Brała również udział w organizacji uniwersyteckiego kiermaszu książek na rzecz potrzebujących pomocy zwierząt.