About us

Koło Naukowe NEOlinguists zrzesza młodych badaczy językoznawstwa i literaturoznawstwa działających na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach — ma ono charakter naukowo-badawczy i zajmuje się szeroko rozumianą tematyką języków obcych.

Koło ma charakter interdyscyplinarny, łączy dyscypliny neofilologiczne z tematyką nauk humanistycznych, takich jak psychologia czy socjologia.

Celem działalności Koła jest pogłębianie i propagowanie wiedzy na temat języków obcych oraz nauk humanistycznych i społecznych, działanie na rzecz edukacji w zakresie neofilologii oraz wspólne prowadzenie prac naukowo-badawczych nad zjawiskami językowymi i tekstami kultury.

Kierując się inter- oraz transdyscyplinarnością badań i metodologii współczesnej humanistyki, członkowie Koła pragną dzielić się wiedzą i doświadczeniem w obrębie następujących dziedzin: języki obce, media, kultura, translacja, literatura, kognitywizm, komunikacjonizm, interdyscyplinarność współczesnej humanistyki, glottodydaktyka, oraz analiza dyskursu.

Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych studentów oraz doktorantów:

neolinguists@us.edu.pl

Naszą inicjatywą jest konferencja naukowa Humor Research Project. Celem konferencji jest umożliwienie wymiany poglądów na temat postrzegania humoru przez pryzmat różnych paradygmatów. Mamy nadzieję, że konferencja stanie się szansą na przyjrzenie się zjawisku humoru oraz jego interdyscyplinarnemu i uniwersalnemu charakterowi, a także zachęci uczestników do debaty nad miejscem humoru w języku, kulturze i badaniach naukowych. Pragniemy zaprosić wszystkich badaczy do uczestnictwa w tym wydarzeniu, które obejmuje perspektywę językoznawczą, (między)kulturową, literaturoznawczą i translatoryczną.

Tematyka konferencji oscyluje wokół:
– różnych realizacji humoru w literaturze i tłumaczeniach;
– humoru postrzeganym przez pryzmat językoznawstwa;
– kulturowych, międzykulturowych i wielokulturowych aspektów humoru;
– humoru w analizie dyskursu;
– przykładów humoru w badaniach nad mediami i wizualnością;
– roli humoru w metodyce i nauczaniu;
– znaczenia humoru i śmiechu w poznaniu i interakcji społecznej;
– rozważań teoretycznych na temat istniejących badań nad humorem;

Ponadto angażujemy się w takie wydarzenia jak Śląski Festiwal Nauki oraz Noc Anglistów. Od czasu do czasu gościmy w szkołach z warsztatami i realizujemy inicjatywę Biuro Rozkmin, która ma formę otwartych spotkań, podczas których poruszamy różnorodne tematy.

Zachęcamy do dołączenia!

Szukajcie nas na Facebooku i Instagramie